POLEN

Polen; Tüm bitkilerin üreme organlarının başlıklarında bulunur ve bu başlıkların üreme hücrelerinin genel bir adıdır. Polen, arı sütü üretiminde görevli olan işçi arıların beslenmesinde oldukça etkili bir besin kaynağıdır. En kısa tabiri ile polenin, arıların kullandığı bir protein olduğunu söyleyebiliriz. Arılar bitkiler üzerindeki bulunan bu değerli maddeyi arka ayakları ile toplayarak kendileri için gerekli olduğu miktarda kullanırlar. 

Polen sadece arılar için değil elbette, insanlar içinde içerdiği karbonhidratlar, lifler, mineraller, fenolik bileşikler ve amino asitler sayesinde önemli bir takviye besin maddesidir. Yaklaşık olarak bir yemek kaşığı polen içinde; Protein, karbonhidrat, lif, folik asit, bir kısım yağlar, kalsiyum, potasyum, çinko, demir, organik asitler, yağ asitleri, bakır gibi bileşenler bulunmaktadır. 

Polenin faydaları

Polenin faydalarını çok ayrıntılı biçimde yazmaya kalksak sayfalarca dolusu yazılar yazmamız gerekecek. Ancak şöyle özet geçecek olursak;

● Polen çok güçlü bir antioksidandır. Bu sayede vücut hücrelerinin yenilenmesini ve daha genç görünmesini sağlar. Antioksidanlar, serbest radikal adı verilen moleküller tarafından hücrelere verilen zararı önlemeye yardımcı olduğuna ilişkin araştırmalar yapılmıştır. 

● Cilt yapısını onarır ve yaşlanmayı geciktirir. 

● Polenin düzenli olarak kullanımı kan pıhtılaşmasında ve alyuvar sayısının artmasında önemli rol oynar. 

● Polen sindirim sistemini düzenleyerek vücuda enerji kaynağı oluşturur. 

● İştah sorunu yaşayanlar ve iştahsız çocuklar için oldukça etkili bir iştah açıcı olarak değerlendirilebilir. Düzenlik kullanım sonrasına iştahınızın arttığını fark edebilirsiniz. 

● Vücudun ihtiyacı olan enerjinin neredeyse tamamını tek başına karşılayabildiği için sporcular tarafından düzenli olarak kullanılmaktadır. 

● Yaşlanma karşıtıdır. 2012 yılında yapılan bir araştırmada güvenilir kaynak, kültürlenmiş insan hücrelerinde ve farelerde polenin, yaşlanmaya karşı oldukça etkili olduğu tespit edilmiştir. 

● Hafızayı güçlendirir. Polenin nörolojik aktivite testinde hafıza hatalarını önlediği gözlemlenmiştir. 

● Bağışıklığı güçlendirir. Sık sık hastalanan biriyseniz polen tam da sizin için bir takviye gıdadır. Polen günlük yarım tatlı kaşığı olarak kullanıldığı takdirde bağışıklığınız güçlenecek ve pek çok hastalıktan korunmanız için enfeksiyonlara savaş ilan edecektir. 

Poleni Nasıl Tüketmeliyiz? 

Her şeyde olduğu gibi polenin de fazlasını tüketmek sağlığınız açısından zararlı olabilmektedir. Çünkü fazla polen tüketildiği takdirde vücutta istenmeyen bir takım sağlık sorunları meydana gelecektir. Arı poleninin en doğru tüketimi günlük yarım tatlı kaşığıdır ve bunu da meyve ve sebzelerle tüketilmesi önerilmektedir. 

Polen fazla tüketildiğinde ne olur?

Polen fazla tüketildiğinde; içerdiği testosteron sayesinde erkeklerde prostat büyümesi, uyku problemi, akne, saldırgan davranışlar gibi bir takım sorunlara yol açabildiği tespit edilmiştir. 

Bunların yanında birde alerjik reaksiyon olayı var tabi, sizlerde çevrenizde fazlasıyla denk gelmişsinizdir. Pek çok insanın polene karşı alerjisi bulunmaktadır. Bu nedenle polen tüketimi sonucunda kişide burun akıntısı, nefes alıp vermede hırıltı, hapşırma gibi reaksiyonlara neden olabilir.