PERGA (Arı Ekmeği)

Perga; Bal peteklerinde laktik asit fermantasyonu sürecinden geçen ve arılar tarafından larvaları beslemek için kullanılan polendir. Arılar tarafından şifalı bitkilerden toplanan, balın içerdiği en iyi tat, faydalı özellikler ve Perga yani arı ekmeği oldukça faydalıdırlar. Diğer arı ürünleri de faydalıdır ancak bu kadar zengin bileşenlere sahip değildirler. Geleneksel şifacıların çoğu, organik ve mineral bileşimlerin tıbbi bitkilerden önemli ölçüde farklı olduğunu, Pergalı balın faydalarının da çeşitli şifalı bitkilerden daha fazla yarar sağladığına inanmaktadırlar. 

İşçi ve yetişkin arılar ziyaret ektikleri çiçeklerden nektar toplarken çiçeklerde bulunan polen arıların vücuduna yapışır. Bir arı ona çarpıyor ve küçük topaklar oluşturuyor. Tükürüğüyle yapıştırıyor ve ardından arka ayakları üzerinde bulunan küçük sepetlere polenleri yerleştiriyor. 1-3 mm büyüklüğünde granül şeklindeki bu tür yapıştırılmış polenler arılar tarafından bal peteği hücrelerine yoğun bir şekilde sıkıştırılan ve bal ile doldurulan polenlere  arı ekmeği yani Perga deniyor. 

Her bal peteği hücresi 140 ila 180 mg arı ekmeği içermektedir. Perga, esas olarak larvalarla beslenir ve ana protein kaynağıdır. 

Pergalar; peteklerde ki işlenmemiş doğal bir üründür. Özellikle depolanmaz ve yüksek nemde küflenebilir. Peteklerin öğütülmesi ve balla karıştırılmasıyla elde edilen bir üründür. 

Pergalar, hatırı sayılır miktarda protein, karbonhidrat, yağ, diyet lifi, beta-karoten, potasyum, kalsiyum, silikon, magnezyum, sodyum, kükürt, fosfor, lor, bor, demir, kobalt, bakır,  krom ve çinko bileşimlerinden oluşmaktadır. 

Bal Perga Karışımının Faydaları;

Bal ve Perga karışımı erkek ve kadınlarda cinsel gücü arttırıcı, uyarıcı, antibiyotik. Tonik, sıkılaştırıcı, besleyici, gençleştirici etkiye sahiptir. 

Erkeklerde; 

Sperm gücünü ve kalitesini arttırır, yaşlılıkta erkek aktivitesinin korunmasına katkıda bulunur ve uzun ömürlülüğü destekler. 

Kadınlarda;

Hormonal seviyeleri normalleştirir ve aylık döngüyü düzenler, 

Menopoz semptomlarını hafifletir, 

Kısırlığa yardımcı olur, 

Hamile kadınlarda toksikozunun tezahürlerini ortadan kaldırır, libidoyu arttırır, 

Metabolizmayı hızlandırır, fazla suyu giderir ve bu da kilo kaybına katkıda bulunur. 

Kadın kozmetiklerinde kullanılır, antioksidanlar içerdiği için kendilerini daha iyi görünmesine ve hissetmesine yardımcı olur. 

Hamilelik sırasında bir bebeğin purg kullanmasını bekleyen kadınlar için yararlıdır.Zira fetüsün normal oluşumuna katkıda bulunur 

Bağışıklık sistemini güçlendirir, anemiyi önler ve şişkinliği hafifletir. 

Stres direcini arttırır ve ruh halini iyileştirir. 

Çocuklarda;

Çocukların vücudunu güçlendirir, bağışıklığı arttırır, 

Normal fiziksel ve zihinsel gelişim için vitamin ve elementler sağlar, 

Mevsimsel soğuk algınlığını önler,

Bal Perga karışımının zararları var mıdır?

Her şeyde olduğu gibi bal ve Perga karışımı ürünlerin aşırı tüketilmesi de faydadan çok zarar getirebilir elbette, özellikle sıklıkla alerji olasılığının ardından gelen çiçek polenlerinden oluşması nedeniyle polen alerjisi olan kişilerde farklı reaksiyonlar gösterebilir. Emziren kadınlarda ve küçük çocuklarda çok dikkatli kullanılmasından fayda vardır. Dolayısıyla bal Perga karışımını ilk defa kullanacak olanlar için ilk başta küçük bir dozla başlamaları önerilmektedir.