ARI SÜTÜ

Arı Sütü, arıların kendi kendilerine hiçbir katkı maddesi dahil etmeden üretmiş oldukları kremsi bir sıvıdır. İşçi arılar tarafından üretilen arı sütü, sadece ana arı yani kraliçe arı tarafından tüketilmektedir. Ana arılar, diğer arılardan yaklaşık 10 kat daha büyük olduğundan tükettikleri arı sütü içeriğinden dolayı günde yaklaşık 2500 defa yumurtlama kapasitesine sahiptirler. 

Arı sütü kraliçe arıların beslenmesi için üretilmekte olduğundan, bu ürüne aynı zamanda kraliyet jölesi de denilmektedir. Arı sütü tek başına değil de, daha ziyade polen veya direk süte karıştırılarak tüketilmektedir. 

Kraliçe arının zayıflaması veya ölmesi durumunda, işçi arıların yine güçlü bir kraliçe arıya ihtiyacı olacağından, diğer bir kraliçe arıyı beslemek ve onu güçlendirmek için bol miktarda arı sütü ile beslenmesine yardımcı olacaklardır. 

Arı sütünün faydaları nelerdir?

Arı sütüne mucize gıda dersek abartmış olmayız. Her derde devadır. Nasıl ki bir bebek için anne sütü paha biçilmez seviyede değerliyse, işte arı sütü de başta kraliçe arılar olmak üzere, insanlar için de aynı ölçüde değerlidir.

Arı sütü her şeyden önce ciddi etkili bir antioksidandır. Bu sayede de cilt onarımında önemli ölçüde olumlu rol oynar. 

Arı sütü içerisindeki etken bileşenler sayesinde kan basıncının düşürülerek dengelenmesi sağlanabilir. 

Arı sütü düzenli tüketildiğinde beyin fonksiyonlarının desteklenmesinde etkilidir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan arı sütü aynı zamanda yaşlanma belirtilerini de azaltmakta ustadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi cilt onarımından iyi anlar. Dolayısıyla parlak ve daha canlı bir cilde sahip olmak isteyenler arı sütünü evlerinden eksik etmezler. 

Arı sütü nasıl kullanılır?

Arı sütü takviye edici bir gıda olduğundan, kullanım şeklide bu oranda değişiklik gösterecektir. Her ne kadar bazı uzmanlarca arı sütünün günlük 300 ila 6000 mg kadar tüketilmesinin bir sakıncası olmadığı belirtilmiş ise de, henüz tam olarak bu konuda kesin bilgiler içeren bir kaynak bulunmadığından Arı sütü kullanmak isteyenlerin, ürün paketleri üzerindeki kullanım miktarına dikkat etmeleri gerekmektedir. 

Arı Sütünü Saklama Koşulları 

Arı sütü, üretim aşaması sonrasında çok kısa bir sürede hemen bozulmaya çok müsait bir takviye gıdadır. Hatta işçi arılarca üretilen bu ürün, üretilir üretilmez hemen kraliçe arıya verilmektedir. Bu nedenle de üretildikten sonra hemen tükenmektedir. Kraliçe arıya verilmeyen arı sütü ise, üretici firmalarca hiç vakit kaybetmeden bu gıdayı hemen soğuk hava depolarına çok hızlı bir şekilde yetiştirmeleri gerekir. Arı sütünün bozulmaması açısından firmalarca genellikle bal veya balmumu içerisine katılmaktadır. 

Arı sütünü derin dondurucularda sakladığınız takdirde yaklaşık 18 ay bozulmadan muhafaza edebilirsiniz. 

Arı sütünü kullanırken içerisine hiçbir şekilde metal kaşıkla temas etmemeye özen göstermelisiniz. Bunun yerine bir tahta veya plastik kaşık tercih etmeniz arı sütünün bozulmasını engelleyecektir. 

Arı sütünün bozulmaması ve özelliğini yitirmemesi açısından güneş ışınlarına maruz kalmaması gerekir. 

Ayrıca, arı sütünün aşırı kullanımının uzmanlarca tavsiye edilmeyip, bal ile karıştırılarak tüketilmesini önermektedirler.